Sa koliko godina deca mogu nositi kontaktna sočiva?
Ne postoji starosna granica. Sočiva mogu nositi bebe ali i osobe preko 70 godina. Mnogi lekari smatraju da je najbolje početi sa nošenjem sočiva od 11 – 14 godine.
Ustvari, mnogo važnije od godina je činjenica da li su deca motivisana da nose kontaktna sočiva i da li su dovoljno odgovorna da održavaju sočiva uredno. Odluku o početku nošenja sočiva donose zajedno roditelji, deca i oftalmolog.
Zar nije bolje i jednostavnije nošenje naočara?
U dečjoj uzrasti je jako značajno sticanje samopouzdanja. Mnoga deca koja nose naočare imaju kompleks zbog toga jer vršnjaci prema njima ne ponašaju baš najbolje. Vrlo su česti uvredljivi nadimci vezani za naočare. Zbog toga će deca koja imaju refrakcionu anomaliju biti mnogo srećnija sa kontaktnim sočivima i osećati se potpuno normalno u društvu onih koji nemaju problema sa vidom.
Osim toga kontaktna sočiva imaju veliku prednost tokom bavljenja sportom a detinjstvo je doba velike aktivnosti.
Period puberteta je period kada devojčice počinju da vode računa o svom izgledu, počinje prva šminka tako da i o tome treba voditi računa kada se biraju naočare ili sočiva.
Naša deca su za nas uvek mala čak i onda kad postanu odgovorni mali ljudi.
Koliko je održavanje sočiva komplikovano?
Održavanje sočiva je vrlo jednostavno i za to ne treba više od 5 minuta vremena. U zavisnosti od vrste sočiva različito je i održavanje što se sve nauči na obuci za nošenje sočiva.
Možda je za početak nošenja kod tinejdzera najbolje odlučiti se za dnevna kontaktna sočiva jer kod njih nema održavanja. Sočivo se stavi na oko, nosi se onoliko koliko je potrebno i uveče se baca u kantu za smeće.
Kod dugotrajnijih sočiva (mesečnih, godišnjih ili gas propusnih) održavanje je drugačije . Obuka za nošenje i održavanje kontaktnih sočiva koja se obavlja pre početka nošenja je vrlo značajna. Na njoj osim deteta treba da prisustvuju i roditelji ne da bi oni to radili, naprotiv to je odgovornost deteta, već da bi nadgledali da li dete sprovodi pravilno svoje obaveze vezane za sočiva.
Da li je obavezan lekarski pregled?
Da, obavezno. Sočiva su medicinsko sredstvo. Lekar na pregledu gleda i mnoge druge stvari osim dioptrije. Ukoliko sočiva nisu dobro odredjena mogu prouzrokovati mnogo ozbiljnih problema.
U gotovo svim evropskim zemljama sočiva ne možete kupiti bez recepta pa čak ni ona u boji koja nemaju dioptriju, što je sasvim u redu.
Lekarski pregled za kontaktna sočiva je lak, jednostavan i brz.
Da li su sočiva skuplja ili jeftinija od naočara?
Tu se ne može dati precizan odgovor. Kao i kod naočara, cena sočiva varira u zavisnosti od brenda, vrste sočiva, vremena zamene sočiva. Uvek morate računati i na cenu sredstava za održavanje sočiva kao i na obavezni rezervni par naočara koje svako ko nosi sočiva mora imati.
Šta ako se izgubi ili ošteti sočivo?
To se najčešće dešava kod početnika. Kasnije, kada se dete navikne na sočiva to se dešava jako retko. U zavisnosti od vrste sočiva rešenja su različita. Ukoliko su u pitanju dnevna sočiva problem je najmanji jer u pakovanju postoji 30 pojedinačno spakovanih sočiva. Možda je i zbog toga najbolje kod tinejdzera krenuti sa ovom vrstom sočiva.
Da li su bolja meka ili gas propusna kontaktna sočiva?
Ni tu ne postoji precizan odgovor. Nekada su bolja meka a nekada gas propusna kontaktna sočiva.
O tome odlučuje lekar na pregledu uzimajući u obzir visinu i vrstu dioptrije, stanje oka, način života i obaveze deteta, motivisanost deteta za kontaktna sočiva i mnogo drugih razloga koji su vezani za jedna ili druga kontaktna sočiva.
Da li je komplikovano stavljanje sočiva?
Nije kada se nauči pravilni mehanizam stavljanja i skidanja. Naravno, za to je potrebna vežba i dete mora više puta staviti i skinuti sočivo dok ne nauči tu radnju. Vrlo je bitno da dete to radi samostalno, uz kontrolu roditelja. Jer postoji mogućnost da će se pojaviti situacija da dete mora van kuće skinuti kontaktno sočivo. Samo kod vrlo male dece roditelji su ti koji stavljaju i održavaju sočiva.
Da li su sočiva bezbedna?
Kontaktna sočiva su bezbedna ukoliko se održavaju dobro i menjaju na vreme. Takodje je vrlo važno raditi redovne kontrolne preglede čak i kada je sve u redu. U slučaju bilo kakvog crvenila, bola u oku ili samnjunja vida mora se odmah otići kod oftalmologa.
Da li sočivo može da pobegne iza oka?
Nikada, konjunktiva odvaja prednji i zadnji deo očne duplje. Sočivo može da se pomeri, naročito gas propusno koje je manje po dijametru, negde na beonjači ali se uvek vidi i može se vratiti. Mnogi se uplaše kada sočivo pobegne ispod gornjeg kapka jer se tada ne vidi ali ako se pogleda ekstremno dole i podigne kapak ono je tu, vidi se.
Da li se sa sočivima može spavati?
Postoje sočiva sa kojima se može spavati. Spavanje sa sočivima je rizično za zdravlje oka i zato je najzdravije skidati sočiva svako veče, očistiti ih i ostaviti u rastvor za čuvanje i dezinfekciju sočiva. Tako ste sigurni da ujutru stavljate čisto sočivo na oko. Prednost sočiva za produženo nošenje je u tome da se sa njima sme prespavati u slučajevima kada nije moguće njihovo skidanje i održavanje.
Da li je u redu probati sočiva od roditelja ili prijatelja?
Nikako. Čak ni sočiva u boji koja nemaju dioptriju. Na taj način mogu se preneti opasni mikroorganizmi i dovesti do infekcije.