Kako se izvodi operacija strabizma
Operacije strabizma se rade često, i preko 90% pacijenata je značajno bolje nakon operacije. Uspeh operacije zavisi od mnogo faktora, uključujući pravac i veličinu razrokosti. Iznos korekcije koji je odgovarajući kod jednog pacijenta, kod drugog sa identičnom veličinom razrokosti može dati veći ili manji efekat. Iako oči mogu biti paralelne nakon operacije nekim pacijentima je potrebno više od jedne operacije tokom života. Ukoliko se razrokost vrati oko može da skrene u istom ili suprotnom pravcu. Ne može se predvideti kada će se to desiti, ali odgovarajuće praćenje smanjuje mogućnost ponovne pojave razrokosti.
Iako se najčešće izvodi u opštoj anesteziji većina pacijenata može da napusti bolnicu nekoliko sati nakon operacije. Pacijent mora biti zdrav i obaviti pregled pedijatra odnosno interniste za opštu anesteziju. Takođe je neophodno da laboratorijske analize budu dobre.
Može biti potrebno da se operacija izvede na jednom ili oba oka. Uvek se pokušava da se jednom operacijom reši strabizam u potpunosti. Jako retko se kod nekih paralitičkih strabizama može planirati operacija u dva odvojena akta.
Kapci se drže otvorenim i oko se nežno rotira da bi ekstraokulani mišići doveli u položaj koji omogućava odgovarajući pristup. Prave se mali rezovi na površinskom providnom sloju (vežnjači), da bi se pristupilo mišićima koji se slabe, jačaju ili se menja njihov pravac pripoja. Mišići se ponovo pripajaju na površinu oka suturama koje se resorbuju za 6 do 7 nedelja. Vežnjača se zatvara veoma tankim suturama koje se obično resorbuju prve 2 nedelje.
Operacija strabizma tehnikom “podesivih sutura” (adjustable suture surgery) može dati bolje rezultate kod nekih vrsta razrokosti. Primena botulin toksina je nekada takođe indikovana.