Tok operacije transplantacije rožnjače
Kod transplantacije rožnjače se centralni, zamućeni deo rožnjače zameni providnim, zdravim delom rožnjače donora. Donor je osoba koja je dala saglasnost da posle smrti donira svoje organe. Rožnjača donora je u potpunosti mikrobiološki i laboratorijski ispitana i pripremljena za transplantaciju u velikim svetskim bankama tkiva i organa. Operacija se radi u lokalnoj ili opštoj anesteziji u zavisnosti od procene hirurga i anesteziologa. Transplantacija rožnjače podrazumeva odstranjivanje kružnog, zamućenog, centralnog dela rožnjače i zamenu tog dela donorskom normalnom, providnom rožnjačom. Donorski deo rožnjače, koji je po veličini isti odstranjenom delu rožnjače pacijenta se zatim ušiva tankim, neprimetnim koncima. Konci mogu biti pojedinačni ili u obliku zvezde. Operacija prosečno traje oko sat vremena, mada ukoliko je stanje komplikovanije može trajati i duže.
Oporavak posle transplantacije
Posle operacije, naročito ako je ona izvedena u opštoj anesteziji pacijent, u toku noći ostaje u bolnici pod prismotrom dežurnog tima. Operisano oko je zatvoreno zavojem koji se skida sutradan, na prvoj kontroli. Posle operacije nema bolova ali kod osetljivijih osoba potreban je neki lek protiv bolova. Na prvoj kontroli se skida poveska sa oka. Operisani pacijent obično ima zamućen vid , suzno oko i osetljivost na svetlo, što je normalna reakcija. Lekar će dati terapiju i najverovatnije u narednih nekoliko dana i dalje zatvarati poveskom operisano oko. Mesecima posle operacije koristi se terapija u obliku kapi, koja sprečava reakciju odbacivanja stranog tkiva. Nekoliko meseci posle operacije pacijent se može vratiti normalnim životnim aktivnostima.
Rizik od odbacivanja transplantata
Iako je transplantacija rožnjače uspešna u oko 90% slučajeva, najveća pažnja u postoperativnom oporavku se posvećuje sprečavanju nastanka odbacivanja tuđeg tkiva rožnjače. Reakcija odbacivanja može se javiti najčešće u prvih godinu dana nakon transplantacije, mada se može javiti i mnogo kasnije. Upravo iz tog razloga pacijent dobija terapiju u obliku kapi za oči mesecima nakon intervencije. Znaci odbacivanja transplantata su: bol, crvenilo operisanog oka, zamućenje vida i osetljivost na svetlo. Pojava reakcije odbacivanja ne znači definitivno propadanje transplantata jer se uz adekvatnu, blagovremenu terapiju stanje može zaustaviti.