Kako nastaju distrofije rožnjače
Najčešće kod distrofija rožnjače dolazi do taloženja raznih materija u tkivo rožnjače što smanjuje njenu providnost i utiče na vid pacijenta. Vreme javljanja bolesti i simptomi variraju kod različitih formi distrofija. Bolest se nasledjuje i vrlo često u istoj familiji ima više obolelih.
Granular dystrophy
Vrste distrofija rožnjače
Postoji više od 20 različitih tipova distrofija rožnjače. One se obično grupišu po slojevima tkiva rožnjače koji zahvataju pa se dele na:
- Prednje (površne) distrofije
- Stromalne distrofije (zahvataju dublje slojeve rožnjače)
- Zadnje (endotelijalne) distrofije koje zahvataju najdublje slojeve rožnjače
Simptomi distrofija rožnjače
Simptomi distrofija variraju u zavisnosti od vrste ali se uglavnom svode na to da smanjenje providnosti tkiva rožnjače utiče na vidnu funkciju oka. U zavisnosti od tipa distrofije simptomi mogu biti različiti, od neprimetnih pa do potpunog gubitka vida.
- Recidivirajuće erozije rožnjače
- Zamućenja rožnjače različitog izgleda
- Astigmatizam
- Zamućen vid
Lečenje distrofija rožnjače
Kod recidivirajućih erozija koje se javljaju kod površnih distrofija lečenje je pre svega simptomatsko jer erozije izazivaju bol u očima. Primenjuju se veštačke suze, terapeutsko kontaktno sočivo ili u težim slučajevima Excimer laser (PRK). Ukoliko vid nije značajno ugrožen distrofije rožnjače ne zahtevaju lečenje već samo redovno praćenje. Kada dodje do značajnog oštećenja vida lečenje je hirurško (transplantacija rožnjače).