U Oculusu se gas propusna sočiva prepisuju na specifičan način. U toku pregleda obavezno se radi topografija rožnjače. To je mapa zakrivljenosti prednje površine rožnjače na osnovu koje lekar dobija niz kvalitativnih i kvantitativnih podataka o toj rožnjači. Tako se mogu dijagnostikovati deformacije rožnjače, postaviti dijagnoza nekih bolesti rožnjače. Ono što je najveća prednost ovakvog pristupa propisivanju RGP sočiva je to što se vrlo precizno može odrediti bazna krivina i ostali parametri sočiva.
Ovakav način propisivanja kontaktnih sočiva posebno nalazi svoj smisao kod nepravilno zakrivljenih, iregularnih rožnjača kod kojih je određivanje kontaktnih sočiva pravi izazov (keratoconus, rožnjače posle keratoplastike, rožnjače posle laserske korekcije i dr.).
Topografski aparati imaju softversku simulaciju fluresceinskog bojenja koje lekaru omogućava da napiše idealno sočivo čuvajući zdravlje rožnjače i postižući maksimalnu oštrinu vida.
Naša specijalizovana laboratorija za proizvodnju kontaktnih sočiva je opremljena tako da gotovo da može proizvesti dizajn sočiva koji je „odlivak“ određenog oka.
Pregled za određivanje kontaktnih sočiva traje oko pola sata. Nijedno ispitivanje koje se radi tokom pregleda nije nimalo štetno za oko.
O vrsti kontaktnih sočiva koja će biti primenjena odlučuju lekar i pacijent.
Nakon završenog pregleda lekar postavlja probna sočiva (iz probnog seta) koja će biti dioptrijski najpribližnija pacijentovoj dioptriji. Potrebno je da pacijent sa sočivima provede od 15- 20 minuta da bi se oko naviklo na sočiva (normalizacija lučenja suza).
Lekar vrši evaluaciju probnog sočiva na biomikroskopu i ukoliko sočivo zadovoljava medicinske kriterijume, prelazi na određivanje definitivne dioptrije kontaktnih sočiva.