Očne alergije obično nisu izolovane bolesti oka već su vezane za urodjenu sklonost organizma alergijama. Kod 75% pacijenata koji imaju alergije javljaju se i problemi sa očima.
Očne alergije obično nisu izolovane bolesti oka već su vezane za urodjenu sklonost organizma alergijama. Kod 75% pacijenata koji imaju alergije javljaju se i problemi sa očima.
Mnogi alergeni se nalaze u vazduhu, odakle dolaze u kontakt sa nosem i očima. Aerogeni alergeni su: polen, prašina, buđ i životinjske dlake.
Drugi uzroci alergije mogu biti neke vrste hrane, žaoka ose i drugi alergeni ali oni nisu tipično vezani za oko. Takođe uzroci alergije mogu biti neke vrste kozmetičkih preparata ili neki lekovi za oči. Neke osobe su alergične na konzervans koji se koristi u kapima za oči.
Umereno crvenilo oka praćeno intenzivnim svrabom i potrebom da se trljaju oči. Oči su uglavnom suzne što može dovesti do zamućenja vida. Simptomi bolesti:
Alergija oka koja nastaje usled direktnog kontakta konjunktive oka sa alergenom. Najčešći alergeni su lekovi za oči ili kozmetički preparati.
Lekovi koji mogu izazvati akutnu alergiju oka su:
Može se javiti u svim uzrastima. Nema sezonski karakter. Javlja se nekoliko minuta posle kontakta sa alergenom.
To je alergijski konjunktivitis sezonskog karaktera koji se javlja u periodu godine specifičnom za alergije (mart – oktobar). Najčešći uzročnici su trava i polen.
Bolest obično počinje još u detinjstu ali se sa godinama postepeno smanjuje i gubi. Mnogo je češći u toplim klimatskim područjima. Najčešći alergeni su polen i trava. Vrlo često je udružen sa alergijama koje zahvataju gornje disajne puteve i praćeni su kijanjem i curenjem nosa.
To je nesezonski, hronični alergijski konjunktivitis koji traje celu godinu a koga izazivaju alergeni koji su stalno prisutni u okruženju osobe koja ima ovaj tip bolesti
Alergeni koji su uzročnici hroničnog alergijskog konjunktivitisa su prašina, budj, grinje, dlake kućnih ljubimaca, duvan i kućno cveće. Ovaj tip konjunktivitisa uglavnom se javlja kod odraslih osoba i češći je u toplim klimatskim područjima. Vrlo često se javlja pogoršanje u sezoni alergija (mart – oktobar) što može da zavara da se radi o sezonskom konjunktivitisu.
Postoji konstantni svrab očiju tokom cele godine, propraćen suzenjem i umerenim crvenilom očiju i ivica kapaka.
Vernalni konjuktivitis je alergijski konjunktivitis koji počinje u ranom detinjstvu (oko 7 godine) kod muške dece a ima hronični sezonski karakter. Mnogo je češći u toplim klimatskim područjima. Najčešće prestaje sa pubertetom ali u 5% slučajeva traje i kasnije. Neadekvatno lečen vernalni konjunktivitis može ostaviti posledice po vid.
Ne zna se tačno šta je uzročnik vernalnog konjunktivitisa ali moguće da su alergeni polen, grinje ili dlake životinja. Ono što je sigurno je da nastanku bolesti pogoduju topla klima, sunce i vetar.
Bolest može da se javi u tri forme i to:
Najčešće se javlja kod nosilaca kontaktnih sočiva, mnogo češće mekih nego gas propusnih. Javlja se posle dužeg vremena nošenja kontaktnih sočiva. Takodje se javlja kod osoba koje nose očne proteze kao i posle nekih očnih operacija. Javlja se svrab posle skidanja sočiva, pojačani sekret (naročito ujutru) i diskomfor tokom nošenja sočiva.
Nije zasigurno poznat uzrok bolesti. Može biti:
Javlja se obilno stvaranje providnog sekreta koji se nakuplja na oku i kontaktnom sočivu. Svrab se javlja, karakteristično, posle skidanja sočiva i pacijent ima potrebu da po skidanju sočiva jako trlja oči. Kontaktno sočivo se ne može nositi čitav dan zbog sekreta koji se na njemu nakuplja a i zbog toga što se kreće na oku mnogo više od normalnog (pri treptaju ga kapak povuče put gore).
Karakteristične promene vidi lekar na mikroskopu pri okretanju gornjeg kapka. Tamo se vide velike (gigantske) papile kao rezultat zapaljenja.
To je hronično alergijsko oboljenje koje osim konjunktive zahvata i rožnjaču a javlja se kod osoba koje boluju od atopijskog dermatitisa (kožno alergijsko oboljenje). Atopijski keratokonjunktivitis je oboljenje koje zahvata ivice kapaka, konjunktivu, rožnjaču i sočivo u oku što dovodi do zamućenja i pojave krvnih sudova u rožnjači a samim tim i smanjenja vida pacijenta.
Oboljenje koje se javlja kod odraslih osoba muškog pola (češće) starosti od 30 – 50 godine. Pacijenti obično već imaju neku od alergijskih bolesti kao što su: atopijski dermatitis, ekcem ili astmu. Nekada ovi pacijenti imaju alergiju na hranu.
Promene se javljaju na ivicama i koži kapaka u smislu istanjene kože kapaka koja je naborana, crvena i suva. Kojnunktiva je crvena, otečena sa pojavom priraslica izmedju konjunktive kapaka i one koja prekriva površinu očne jabučice. Ukoliko su te priraslice opsežnije one mogu smanjivati pokretljivost očne jabučice. Na rožnjači se javljaju patološki krvni sudovi i zamućenja koja remete njenu providnost i funkciju.