Šta je blefaroplastika
To je hirurška intervencija kojom se odstranjuje ’’višak’’ tkiva kapaka. Taj višak tkiva može davati funkcionalne ili estetske probleme. Funkcionalne smetnje se javljaju kada koža kapaka pomera ivicu gornjeg kapka ka dole pa dolazi do suženja gornjeg dela vidnog polja. Nekada čak koža gura ivicu kapka tako da on pokriva i zenicu kada govorimo o pseudoptozi. Višak kože naziva se dermatohalaza ili blefarohalaza.
Preoperativni pregled
Najbolji kandidati za blefaroplastiku su starije osobe dobrog opšteg zdravlja koje imaju funkcionalne smetnje vezane za kapke. Najvažnije u preoperativnoj odluci je da pacijenti imaju realna očekivanja od operacije. To svakako eliminiše postoperativno nezadovoljstvo. Pacijent mora razumeti da se operacija radi pre svega iz funkcionalnih a ne estetskih razloga. Bore oko očiju se ne mogu izgubiti ovim tipom operacije.
Postoperativni oporavak
Operacija se izvodi u operacionoj sali po svim principima sterilnosti da bi se izbegla moguća infekcija. Izvodi se u opštoj ili lokalnoj anesteziji u zavisnosti od procene hirurga u prisustvu anesteziologa.
Postoperativni bol je minimalan. Postoperativno se stavlja zavoj preko operisanih kapaka da bi se smanjila pojava otoka i hematoma. Otok i postoperativni hematomi su najjače izraženi 48 h nakon operacije a onda se postepeno povlače narednih 2 – 3 nedelje. Retko, otoci mogu trajati i 3 – 6 nedelja nakon operacije. Konci koji se tokom operacije koriste skidaju se obično 7 dana postoperativno.
Koji su rizici od operacije
Kao i kod svih drugih hirurških intervencija moguća je pojava komplikacija. Neke od mogućih komplikacija, koje su navedene u pristanku za operaciju, su: ožiljci na kapcima, nedovoljna ili prekorekcija, nemogućnost zatvaranja kapaka, asimetrija, ektropion i dr. Komplikacije su retke ali se, naravno, mogu javiti.
Ko su kandidati za operaciju
Kandidati su i oni koji imaju funkcionalne ali i oni koji imaju estetske probleme. U Oculus bolnici pre svega se vodi računa o funkcionalnosti kapaka a tek onda o estetici.